Automatyczny backup bazy danych

Automatyczny backup bazy danych

Tematem związanym z bezpieczeństwem, który zawsze należy się zająć realizując jakiekolwiek przedsięwzięcie w internecie jest backup danych. Niezliczona ilość osób zapominając o tym, by kopiować bazę danych miała później wiele problemów z tym związanych. Wirusy, włamania, awarie – to zdarzenia losowe, które zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach.

Dlatego zawsze należy dbać o to, aby nasze dane miały aktualną kopię bezpieczeństwa. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie kopie to praca, która choć nie zajmuje dużo czasu to jest żmudna i nikomu się nie chce tego robić.

Dlatego właśnie opiszę dziś plugin do WordPress, który zadba o to, by w wyznaczonych przez nas odstępach czasu zrobić backup za nas. Plugin można ściągnąć tutaj:

http://wordpress.org/extend/plugins/dbc-backup/

Jest on banalnie prosty w obsłudze. Po instalacji i aktywacji w menu WordPress pojawi się nam nowe menu o nazwie: DB Cron Backup. Po wejściu w to menu zobaczymy ekran z kilkoma opcjami:

dbc

Opcji jest niewiele i konfiguracja nie powinna sprawić Ci dużego problemu. Export Directory to katalog, w którym plugin ma zapisywać backupy. Niżej możemy wybrać czy mają one być kompresowane, a jeśli tak to jaką metodą. Później ustalamy co jaki czas skrypt backupujący ma się uruchamiać oraz to co ma się dziać ze starszymi wersjami backupów.

Po zapisaniu skrypt zrobi za nas całą czarną robotę i już nie musimy martwić się o nasze dane. Myślę, że konfiguracja jest tak prosta, że nie sprawi Ci najmniejszej trudności. W razie czego możesz zawsze zadać pytanie w komentarzu.

Aktualizacja (30.10.2011): Obecnie polecam korzystanie z innego pluginu, a mianowicie BackWPup, który znajdziesz tutaj. Plugin ten jest na bieżąco aktualizowany i pozwala robić kopię bezpieczeństwa zarówno plików jak i całej bazy.

Autor: