Lekcja 2 – Co to jest baza danych i jak utworzyć bazę danych MySQL?

Witaj. W poprzedniej lekcji pobrałeś i zainstalowałeś serwer lokalny. Dziś dowiesz się co to jest baza danych i do czego będzie nam potrzebna.

Co to jest baza danych?

W skrócie można powiedzieć, że baza danych to pewna kolekcja informacji zapisanych z zachowaniem określonych reguł. Gdy chcesz utworzyć stronę internetową, w której będzie można w łatwy sposób zmieniać zawartość to wszystkie te informacje na temat treści, zdjęć itp. muszą być gdzieś przechowywane i przetwarzane. Do tego właśnie służy baza danych.

Najpopularniejszym systemem baz danych jest MySQL i z niego będziemy korzystać. Na tym etapie w zasadzie nie musisz wiedzieć nic więcej na ten temat. Ważne byś potrafił utworzyć bazę i wskazać gdzie się ona znajduje instalatorowi, który wykona ze Ciebie resztę roboty. Właśnie tym się teraz zajmiemy.

Jak utworzyć bazę danych MySQL?

Wróćmy teraz do serwera, który zainstalowałeś w poprzedniej lekcji. Jednym z jego składników jest właśnie baza danych MySQL. Uruchom więc serwer klikając dwa razy na ikonkę programu, który instalowaliśmy. Po chwili na dole w prawym dolnym rogu powinna pojawić się ikonka serwera. Kliknij na nią lewym przyciskiem myszy – zobaczysz listę opcji. Druga pozycja od góry ma nazwę phpMyAdmin. Jest to system zarządzania bazami MySQL. Wybierz więc tą opcję z menu. Zobaczysz taki ekran.

phpMyAdmin

Wejdź w Bazy danych w menu na górze. Zobaczysz listę wszystkich aktualnych baz.

Na dole pod napisem Utwórz nową bazę danych jest pole tekstowe, do którego należy wpisać nazwę nowej bazy. Wpisz np. mojastrona, a następnie kliknij w przycisk Utwórz. Po chwili pojawi się komunikat Baza danych mojastrona została utworzona. Natomiast po lewej stronie zobaczysz swoją nową bazę danych. Możesz w nią kliknąć i zobaczyć szczegóły. Na tym etapie wystarczy, że zapiszesz sobie gdzieś nazwę Twojej bazy danych. W następnych lekcjach użyjemy jej, aby wskazać instalatorowi, gdzie mają znajdować się wszystkie dane.

Być może zauważyłeś, że nie tworzyliśmy tu żadnego hasła dostępu do tej bazy. Ponieważ jest to serwer lokalny i strona i tak nie będzie jeszcze widoczna w sieci to jest zupełnie bezpieczne na tym etapie korzystanie z domyślnego hasła, którego po prostu brak 🙂

Jak widzisz nie ma nic prostszego. W zasadzie cały proces tworzenia stron składa się z takich prostych kroków, które stopniowo będziesz poznawał. Później jeśli będziesz chciał możesz swoją wiedzę rozszerzać o kolejne zagadnienia np. nauczyć się sprawnie poruszać po systemie zarządzania bazą. Jeśli masz teraz jakieś pytania to skorzystaj z formularza i napisz komentarz. Do zobaczenia w kolejnej lekcji.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji