Lekcja 1 – Co to jest serwer i jak zainstalować serwer lokalny?

Witam Cię na pierwszej lekcji internetowego kursu na temat tworzenia stron internetowych. Po przerobieniu wszystkich lekcji będziesz w stanie własnoręcznie stworzyć zaawansowaną stronę internetową. Będzie ona wyposażona w system zarządzania treścią, dzięki któremu z łatwością dodasz dowolną ilość podstron, newsów, zdjęć itp.

Na początku jednak, aby nauka przebiegała sprawnie muszę zacząć od wyjaśnienia kilku pojęć bez, których dalszy postęp może być utrudniony. Nie przejmuj się jeśli nie wszystko od razu będzie dla Ciebie zrozumiałe. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości i pytania to koniecznie napisz o tym w komentarzu. Mimo, że mam ułożony spis treści to ten kurs jest tworzony na bieżąco tak, aby był maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb i abyś dowiedział się z niego jak najwięcej.

Co to jest serwer?

Ok zaczynamy! Najpierw wyjaśnię Ci, czym jest i do czego służy serwer i w skrócie opiszę jak działa. Kiedy wchodzisz na dowolną stronę internetową musi istnieć mechanizm, który Ci to umożliwi. W skrócie wygląda to tak, że gdy wpisujesz adres strony do przegladarki Twój komputer komunikuje się z innym komputerem nazywanym serwerem. Serwer w odpowiedzi na komunikację i “prośbę” przeglądarki o wyświetlenie strony odsyła odpowiednie pliki i dane, tak abyś mógł na ekranie zobaczyć stronę internetową.

Serwer ma więc za zadanie udostępniać pewne zasoby na żądanie komputera, który się z nim łączy. Ta wiedza na początku Ci wystarczy. Wiesz już, że do tego, aby Twoja strona mogła działać i była widoczna w sieci Internet potrzebujesz serwer. Normalnie taki serwer możesz wydzierżawić w zewnętrznej firmie. Tym jednak zajmiemy się później. Na tym etapie, aby wygodniej nam się pracowało i żebyś wszystko dokładnie zrozumiał zrobimy tak, aby to Twój komputer pełnił rolę serwera.

Jak zainstalować serwer lokalny?

Pobierzemy więc i zainstalujemy program, który utworzy na Twoim komputerze tzw. serwer lokalny, na którym w kolejnych lekcjach zainstalujemy Twoją stronę internetową. Dopiero później przeniesiemy stronę do Internetu. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie pracować, a inni na razie nie będą widzieć efektów Twoich działań. Zakładam, że jak większość osób masz na swoim komputerze system Windows, dlatego w tej lekcji skupimy się na serwerze, który działa pod kontrolą tego systemu.

Jeden z najpopularniejszych serwerów dla Windows ma dość wdzięczną nazwę WAMP i to właśnie ten program zainstalujemy.

Aby pobrać pliki instalacyjne serwera wejdź na stronę: http://www.wampserver.com/en/download.php , a następnie kliknij na dole w przycisk Download. W momencie gdy to piszę najnowszą wersją serwera jest WampServer 2.2a i tą wersję najlepiej pobrać.  Po kliknięciu powinno otworzyć się okno zapisu pliku. Zapisz plik w wybranej lokalizacji np. na Pulpicie.

Ok, masz już pliki instalacyjne. Teraz zainstalujemy pobrany program dokładnie w taki sam sposób jak każdy inny. Kliknij dwa razy na ikonkę programu, a następnie na przycisk Run. Pojawi się okno instalatora:

Postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora. Wybierz lokalizację na dysku i kliknij Next, a następnie Install. Po kilku chwilach serwer zostanie zainstalowany.  Wybierz domyślną przeglądarkę i zezwól programowi na łączenie się z Internetem. W pozostałych krokach zostaw domyślne wartości.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to możesz już uruchomić serwer lokalny. Możesz to zrobic klikając dwa razy w ikonkę zainstalowanego programu. Po uruchomieniu programu powinieneś zobaczyć taką ikonkę na pasku w prawym dolnym rogu.

Twoja przeglądarka może się teraz połączyć z serwerem. Wykonujesz to wpisując w okno przeglądarki adres http://localhost/ Po wpisaniu adresu i naciśnięciu enter powinieneś zobaczyć taki ekran

Jest to ekran zarządzania serwerem. Tutaj możesz ustawiać wszelkie opcje, tworzyć bazy danych  i uruchamiać poszczególne strony. W tej lekcji na tym etapie się zatrzymamy, aby przyswajana przez Ciebie wiedza była podana w łatwych do strawienia kawałkach 🙂

W następnej lekcji dowiesz się co to jest baza danych i jak ją utworzyć. Będzie to kolejna cegiełka i jeden z niezbędnych składników, z których składać będzie się Twoja strona internetowa. Pamiętaj, że jeśli na tym etapie masz jakieś pytania to najlepiej zadaj je od razu w komentarzu. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości to od razu wyjaśnię je w komentarzu lub uzupełnię ten wpis. Do zobaczenia na kolejnej lekcji.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji