Lekcja 6 – Hosting i domena

Do tej pory podczas pracy nad stroną korzystaliśmy z lokalnego serwera czyli takiego, który jest zainstalowany na naszym własnym komputerze. Aby jednak strona była widoczna w Internecie musimy mieć serwer, który jest dostępny 24h / dobę z dowolnego miejsca na świecie. Istnieje wiele rodzajów serwerów – możemy np. wykupić miejsce w serwerowni i zainstalować tam własny sprzęt jednak taka opcja na początek jest zbyt kosztowna – nie jest także konieczna jeśli strona nie generuje zbyt wiele ruchu.

Hosting

Dlatego na początek polecam skorzystanie z tzw. hostingu czyli serwera współdzielonego między wielu użytkowników. Jest to najtańsza opcja i do początkowych zastosowań w zupełności wystarczy. Jest wiele firm, które oferują hosting. Daleki jestem od tego, aby polecać jakąś konkretną, gdyż wszystko zależy od Twoich indywidualnych wymagań.

Hosting pod WordPress na pewno musi posiadać interpreter PHP (w wersji 5.2.4 lub nowszej) oraz bazę MySQL (w wersji 5.0 lub nowszej). Zwróć więc na to uwagę przed zakupem. Dziś w zasadzie wszystkie nowoczesne hostingi spełniają te wymagania, więc wybór jest duży.

Jest kilka dużych firm w tej branży, które bardzo mocno się reklamują i z pewnością od razu one przychodzą Ci na myśl. Ostrzegam: zanim skorzystasz z jakiekolwiek promocji dużej firmy przeczytaj jej regulamin – bardzo często jest bowiem tak, że cena promocyjna obowiązuje tylko przez pół roku, a później koszt usługi jest znacznie większy niż u konkurencji i nie wychodzi się na tym zbyt dobrze.

Osobiście korzystam z usług firmy d2.pl. Posiada ona stabilne i szybkie serwery – jakość usług jest ciągle podnoszona, ale sporą wadą zwłaszcza dla osób początkujących może być dość długa reakcja pomocy technicznej. Wielką zaletą są natomiast ceny.

Pomoc techniczna

Kiedy zaczynasz tworzyć strony to bardzo często pojawiają się pytania i wątpliwości, które trzeba w miarę szybko rozwiać. Nie zawsze wszystkie informacje możesz znaleźć na stronie firmy i wtedy liczy się szybka reakcja pomocy technicznej hostingu. Tutaj zdecydowanie bardziej mógłbym polecić firmę niebieski.net. Mam u nich wsparcie do jednego z produktów innej firmy, z którego korzystam i jestem bardzo zadowolony z obsługi – jest szybka i fachowa. Ceny niestety są troszkę wyższe niż tam gdzie mam serwer. Żadna z tych firm nie płaci mi za polecanie ich usług więc jest to tylko moje subiektywne zdanie.

Pamiętaj, że tylko Ty możesz wziąć odpowiedzialności za wybór serwera. Musisz dokładnie zastanowić się zanim podejmiesz decyzję. W większości przypadków możesz skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego więc możesz spokojnie przetestować czy usługa spełnia Twoje wymagania. Jeśli już dokonasz wyboru, to na stronie danego usługodawcy bez problemu złożysz zamówienie. Dane, które otrzymasz po złożeniu zamówienia posłużą nam później do podpięcia domeny i przeniesienia strony, więc najlepiej wydrukuj je i umieść w bezpiecznym miejscu.

Domena

Jeśli chodzi o domenę czyli internetową nazwę Twojej strony to tutaj także jest wiele firm, które zajmują się rejestracją. Uwaga co do cen jest dokładnie taka sama jak w przypadku hostingu. Duże firmy często łapią klientów na rzekome promocje, które są okazyjne tylko w momencie gdy nie masz zamiaru przedłużać domeny na następny rok.

Opłata za pierwszy rok jest przeważnie bardzo niska – dopiero po roku zaczynają się schody, więc w Twoim interesie jest dobre zorientowanie się co do cen przedłużenia domeny na kolejny rok. Ja w tej chwili przenoszę wszystkie swoje strony do firmy ovh.pl, która ma troszkę wyższe opłaty w pierwszym roku, ale za to cena przedłużenia jest 2 razy niższa niż o konkurencji. Jeśli planujesz rozwijać swoją stronę, a do tego chcesz mieć ich kilka,  to szczególnie zwróć uwagę na cenę przedłużenia usługi.

Jak kupić?

Jeśli już wybierzesz usługodawców to na ich stronach z łatwością zakupisz hosting i domenę. Jeśli będziesz miał w tym temacie jakieś problemy to zwróć się do firmy o pomoc – na pewno chętnie pomogą Ci złożyć zamówienie 🙂

Od usługodawców otrzymasz login i hasło do panelu administracyjnego serwera, a także dostęp do panelu konfiguracji domeny. Praktycznie każda z tych firm ma swój własny panel więc nie sposób opisać w tym poradniku wszystkich przypadków. Jest jednak kilka punktów wspólnych, które pozwolą Ci w miarę szybko zorientować się w temacie.

Aby podpiąć domenę do serwera będziesz potrzebował tzw. adresów dns – jeśli nie znajdziesz ich na stronie firmy hostingowej to wyślij mail i zapytaj o te dane. Do serwera otrzymasz także hasło do FTP, o którym napiszę w kolejnej lekcji – posłuży on nam do wgrania strony na serwer. W panelu serwera będziesz mógł także założyć bazę danych w podobny sposób jak to robiliśmy do tej pory – później przeniesiemy zawartość bazy z naszego serwera lokalnego do bazy w hostingu. Wtedy strona będzie widoczna w sieci.

W dzisiejszej lekcji to wszystko – jutro napiszę Ci o tym jak przenieść stronę z Twojego komputera do Internetu. W tym czasie możesz się już rozglądnąć za serwerem i domeną internetową. Jak zwykle wszystkie pytania są mile widziane. Jeśli coś o czym piszę jest dla Ciebie zbyt skomplikowane to zadaj pytanie w komentarzu.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji