Lekcja 4 – Instalacja WordPress

Witam. Dziś  nareszcie przejdziemy do ścisłych konkretów – zainstalujesz swoją pierwszą stronę internetową. W poprzedniej lekcji opisałem Ci w skrócie co to jest CMS i poznałeś zalety WordPressa. Strona, na której się obecnie znajdujesz także jest wykonana w tym systemie. Twoja strona może wyglądać podobnie, a nawet dużo lepiej, o czym przekonasz się niedługo.

Jeśli wykonałeś poprzednie ćwiczenia to masz już wszystko co potrzeba do instalacji nowej strony. Zainstalowaliśmy serwer, utworzyliśmy bazę danych i pobraliśmy pliki instalacyjne WordPress. Teraz zbierzemy wszystko w jedną całość.

Odpal więc serwer – kliknij dwa razy na ikonkę programu WAMP. Po chwili zobaczysz ikonę uruchomionego programu w prawym dolnym rogu. Kliknij w nią lewym przyciskiem myszy – pojawi się menu, z którego wybierz pozycję www directory. Jest to katalog, w którym będą się znajdować wszystkie Twoje strony internetowe. Utwórz w nim podkatalog o nazwie np. mojastrona.

Kopiowanie plików instalacyjnych

Teraz rozpakuj archiwum z pakietem instalacyjnym WordPress – ten plik, który pobraliśmy w poprzedniej lekcji. Skopiuj wszystkie pliki do nowo utworzonego katalogu. Zrób to tak, aby pliki znajdowały się bezpośrednio w tym katalogu. Dla pewności zobacz screen poniżej.

Bardzo ważne jest, aby pliki instalacyjne znajdowały się bezpośrednio w katalogu strony, a nie w kolejnym podkatalogu.

Ok, mamy już wgrane pliki instalacyjne na serwer. Korzystamy z serwera lokalnego dlatego to zadanie było znacznie ułatwione. Gdy będziemy chcieli przenieść stronę na serwer zewnętrzny, by była ona widoczna w sieci będziemy musieli skorzystać z tzw. protokołu FTP – o tym już niedługo.

Instalacja

Teraz wejdź do przeglądarki i wpisz w pasku adresu: localhost. Pojawi się panel, który znasz już z poprzednich lekcji. Na dole znajdziesz zakładkę Your Projects czyli Twoje projekty – tutaj możesz przejść do wszystkich swoich aktualnych stron www. Kliknij zatem w mojastrona. Zobaczysz pierwszą stronę instalatora WordPress.


Na pierwszy rzut oka wygląda, że mamy tu błąd, ale zaraz się tym zajmiemy. Kliknij w jedyny przycisk na stronie czyli Utwórz plik z konfiguracją. Przejdziesz do kolejnego okna instalatora. Kliknij Zaczynajmy!. Zobaczysz okno, w którym należy utworzyć konfigurację bazy danych. W jednej z poprzednich lekcji już stworzyliśmy bazę i znamy jej nazwę więc nie będzie problemu.


W pierwszym polu podaj nazwę bazy – w naszym przypadku było to: mojastrona. Jako User Name czyli użytkownika wpisz słowo root. W polu Hasło usuń zawartość i zostaw je puste – tak jak wspominałem standardowo do bazy nie ma żadnego hasła. W polu Adres serwera bazy zostaw domyślnie localhost. W polu Prefiks tabel zmień wartość na dowolną inną np. wpms_. Można tutaj także zostawić domyślną wartość, ale ze względów bezpieczeństwa docelowej strony lepiej ją zmienić. Ok, jeśli wszystko wpisałeś to możesz kliknąć przycisk Zatwierdź.

Jeśli nic nie pomyliłeś to dostaniesz komunikat, że wszystko w porządku i można przejść do instalacji. Kliknij Uruchomienie instalacji. Po chwili pojawi się kolejne okno, w którym należy uzupełnić szczegóły dotyczące strony.


W pierwszym polu wpisz nazwę strony. Jako Nazwa użytkownika zalecam podać coś innego niż standardowe admin (także ze względów bezpieczeństwa). Wpisz dwukrotnie wybrane hasło. Będzie to hasło do panelu administracyjnego strony. Podaj także  swój email – będzie on wykorzystywany tylko wewnętrznie przez samego WordPressa np. do wysyłki powiadomień o nowych komentarzach na stronie itp. W ostatnim polu możesz zdecydować czy Twoja strona ma być widoczna w wyszukiwarkach takich jak Google – jeśli tak to zaznacz to pole. W końcu kliknij Zainstaluj WordPress, aby rozpocząć instalację. Po chwili dostaniesz komunikat, że instalacja zakończyła się sukcesem i otrzymasz możliwość przejścia do panelu administracyjnego.


Kliknij Zaloguj się i wpisz dane, które podałeś przy instalacji. Zobaczysz panel WordPressa.


I to wszystko. Klikając w link Moja strona, na górze możesz zobaczyć jak w tej chwili wygląda Twoja strona na zewnątrz czyli widziana przez użytkowników. Oczywiście w tej chwili strona jest tylko u Ciebie na komputerze, ale wkrótce przeniesiemy ją do Internetu. Jak pewnie zauważyłeś standardowy wygląd strony może nie jest wspaniały, ale w przyszłości możesz go całkowicie zmienić i dopasować do swoich potrzeb. Dowiesz się jak to zrobić na kolejnej lekcji.

Pamiętaj, że od teraz za każdym razem gdy będziesz chciał wejść na swoją stronę musisz po prostu uruchomić program WAMP i w polu adresu przeglądarki wpisać localhost/mojastrona. Do panelu administracyjnego natomiast wejdziesz przez adres localhost/mojastrona/wp-admin. To wszystko na dziś – do usłyszenia.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji