Instalacja WordPressa w 4 prostych krokach

Instalacja WordPressa w 4 prostych krokach

Poznawanie tajników WordPressa musimy oczywiście rozpocząć od jego instalacji. W tym wpisie postaram się maksymalnie dokładnie opisać proces tworzenia nowej strony w WP. Zanim zaczniemy musimy upewnić sie, czy mamy wszystkie zasoby potrzebne do utworzenia nowej instalacji. WordPress w tym temacie nie różni się znacznie od innych skryptów napisanych w PHP. Wymagania: Muszę przyznać, że nigdy nie zastanawiałem się nad tym jakie WP ma wymagania. Po prostu nie było takiej potrzeby, gdyż praktycznie każdy dzisiejszy hosting je spełnia. Posłużę się zatem informacjami zawartymi na samej stronie projektu:

  • PHP wersja 4.3 lub nowsza
  • MySQL wersja 4.0 lub nowsza

I to wszystko! Jak widać rzeczywiście wymagania są minimalne i praktycznie każdy serwer będzie je spełniał. Zatem zaczynamy.

wordpress_site1. Pobranie WordPressa ze strony projektu. W tym punkcie musimy już chwilę zastanowić się nad tym czy koniecznie potrzebujemy polskiej wersji językowej (chodzi o sam panel zarządzania – skórki w większości muszą być tłumaczone oddzielnie). W momencie pisania tego posta na polskiej stronie projektu http://wordpress-polska.org/ możemy sciągnąć wersję 2.7 WordPressa podczas gdy jest już dostępna wersja 2.8.3. Polecam zatem pobranie najnowszej wersji skryptu z tej strony http://wordpress.org/. Później będzie można albo korzystać z wersji angielskiej panelu, albo znaleźć odpowiednie tłumaczenia do najnowszej wersji.

2. Wgranie skryptu na serwer poprzez FTP. Możemy tutaj skorzystać z najprostszego klienta ftp jaki znajduje się w Total Commanderze. Klikając w ikonę FTP, a następnie nowe połączenie utworzymy nowe konto FTP. Uwaga! Radzę nie zapisywać tutaj hasła – lepiej wpisywać je ręcznie za każdym nowym połączeniem. TC niestety nie dba zbytnio o bezpieczeństwo i zapisane tutaj hasła bardzo łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce czego skutki są przewidywalne. Po utworzeniu nowego połączenia klikamy jeszcze raz w ikonę FTP i wybieramy nasze nowe połączenie i już mamy dostęp do konta poprzez FTP. Wybieramy odpowiedni katalog, a w drugim oknie rozpakowujemy WordPressa – zaznaczamy wszystkie pliki (ctrl+a) i za pomocą klawisza F5 kopiujemy je do katalogu na serwerze. Operacja kopiowania trwa kilka minut.

3. Baza danych – mamy już pliki na serwerze więc pozostało utworzenie bazy danych, która gromadzi całą treść zawartą na stronie oraz inne ustawienia WordPressa. Tworzenie bazy danych różni się w zależności od hostingu z jakiego korzystamy. Ja pokażę proces tworzenia takiej bazy na przykładzie panelu zarządzania cPanel, gdyż należy on do najpopularniejszych. Logujemy się zatem do cPanel. Po zalogowaniu widzimy mniej więcej taki obraz:

cpanel

Interesuje nas sekcja Databases oraz ikonka MySQL Databases. Po jej kliknięciu mamy dostęp do tworzenia nowych baz danych oraz modyfikacji już istniejących:

createdb

Wpisujemy nazwę nowej bazy i klikamy Create Database. Zapisujemy na kartce nazwę bazy – będzie ona potrzebna w następnym kroku instalacji.

Tworzymy nowego użytkownika bazy:

Na tej samej stronie trochę niżej możemy utworzyć użytkownika, a następnie przypisać go do konkretnej bazy.

dbuser

Wybieramy nazwę oraz hasło i klikamy Create User. Następnie w Add User to Database wybieramy utworzonego usera oraz naszą bazę i klikamy Add. I to już wszystko. Mamy bazę oraz usera i hasło. Wszystko odnotowane na kartce. Możemy zatem przejść do instalacji WordPressa.

4. Instalacja WordPressa – w celu rozpoczęcia procesu instalacji należy po prostu otworzyć stronę internetową, która odnosi się do katalogu ftp, w którym są pliki instalacyjne. Jeśli do katalogu jest podpięta domena to należy do przeglądarki wpisać po prostu adres tej domeny. Jeśli nie mamy domeny to przeważnie wpisujemy adres serwera oraz (po /) nazwe katalogu, w którym znajdują się pliki. Jeśli w przyszłości planujemy dodanie domeny to będzie trzeba w konfiguracji WP zmienić dwa odwołania do strony. Po otwarciu adresu otrzymamy taki obraz:

wpinstall1

W skrócie skrypt informuje nas, że nie mamy utworzonego pliku konfiguracyjnego. Nic nie szkodzi bo za chwilę sam za nas to zrobi. Klikamy dalej Create a Configuration File.

wpinstall2

Następna informacja jaka się wyświetla to dane, które będą potrzebna do instalacji. Jest to wszystko to co wcześniej odnotowaliśmy na kartce – czyli nazwa bazy, user bazy i hasło. Klikamy dalej.

wpinstall3

Tutaj właśnie wpisujemy dane o których wspomniałem. W Database Host oraz Table Prefix przeważnie należy zostawić to co jest. Reszta danych została zdefiniowana w poprzednich krokach. Jeśli wszystko wpisaliśmy poprawnie to pokaże się taki komunikat.

wpinstall4

Klikamy Run the Install, aby rozpocząć proces instalacji i jeśli wszystko przebiegło prawidłowo to otrzymamy taką informację:

wpinstall5

Musimy jeszcze wpisać nazwę naszej strony oraz swój adres email. Radzę także włączyć opcję: Allow my blog to appear in search engines like Google and Technorati – dzięki niej do strony będą miały dostęp wyszukiwarki takiej jak Google. Klikamy Install WordPress. Po instalacji otrzymamy dane do logowania do panelu admina. Należy skopiować hasło i zaraz po zalogowaniu zmienić je na własne.

wpinstall6

Klikamy zatem login i logujemy się do panelu.

wpinstall7W taki oto sposób zakończyliśmy proces instalacji WordPressa. Pod domeną, którą wybrałeś widzisz już swoją nową stronę. Nie jest ona szczególnie atrakcyjna, ale w kolejnych wpisach dowiesz się jak to zmienić. W razie pytań lub wątpliwości zostaw komentarz.

Autor: