Jak dodać i edytować zdjęcia w WordPress

Jak dodać i edytować zdjęcia w WordPress

W dzisiejszym wpisie bardzo krótko na temat dodawania i edycji zdjęć w WordPress. Nasz ulubiony CMS jest oczywiście wyposażony w zaawansowany, a jednocześnie łatwy w obsłudze mechanizm zarządzania zdjęciami.

Jak dodać zdjęcie?

W celu dodania zdjęcia wejdź w menu Media / Dodaj nowe. Pojawi się standardowy uploader.

Kliknij w przycisk Wybierz pliki. Z okna zarządzania plikami wybierz z dysku dowolne zdjęcie lub obrazek. Po chwili zobaczysz okno edycji parametrów zdjęcia.

Możesz tutaj zmienić tytuł, dodać tekst alternatywny, etykietę oraz opis. Na dole zobaczysz także adres url, który odwołuje się do tego pliku. Po wprowadzeniu zmian kliknij Zapisz wszystkie zmiany. Teraz zdjęcie znajduje się już w WordPressie i możemy przypisać je do strony lub wpisu.

Wybierz z menu Wpisy / Dodaj nowy lub wybierz z listy Wpisy / Wszystkie wpisy już istniejący wpis, do którego chcesz dodać zdjęcie i kliknij Edytuj. Przejdź do edytora i ustaw wskaźnik tekstu w miejscu w którym chcesz umieścić obrazek. Kliknij w pierwszą ikonę nad edytorem

Zobaczysz okno Dodaj obrazek. Możesz w tym miejscu bezpośrednio załadować zdjęcie z dysku dokładnie w taki sam sposób jak poprzednio – w większości wypadków jest to najwygodniejsza opcja. Możesz także skorzystać z już wgranych zdjęć klikając w zakładkę Biblioteka mediów (wszystkie zdjęcia) lub Galeria (zdjęcia przypisane do wpisu, który edytujesz). Jako że wcześniej wgraliśmy już zdjęcie na serwer skorzystamy z drugiej opcji. Po kliknięciu w Biblioteka Mediów pokaże się lista zdjęć. Przy wybranym zdjęciu kliknij w link Pokaż, aby rozwinąć opcje zdjęcia.

Na górze zobaczysz miniaturkę oraz podstawowe informację o pliku. Zwróć uwagę, że pod miniaturką znajduje się przycisk Edytuj obrazek. Jest to bardzo prosty edytor, który pozwoli Ci wykonać podstawowe operacje na pliku: pomniejszyć, przyciąć, obrócić itp.

Jeśli już edytowałeś zdjęcie i jesteś zadowolony z efektu możesz zdecydować w jaki sposób zdjęcie ma być umieszczone na stronie. Wybierz wyrównanie: brak, do lewej, do środka lub do prawej. W tym miejscu możesz także zdecydować o rozmiarze zdjęcia: miniatura, średni, duży lub pełny rozmiar (oryginalny, taki jak w pliku, który wgrałeś). Dokładne rozmiary zależą od szablonu strony. WordPress sam zajmie się dopasowaniem wymiarów pliku.

Zwróć także uwagę na pole tekstowe Adres url odnośnika. W tym miejscu możesz wprowadzić adres strony, do której zostanie przekierowany użytkownik po kliknięciu w zdjęcie. Jeśli nie chcesz, aby link był aktywny po prostu usuń zawartość z tego pola lub kliknij w przycisk Brak. Po wszystkich tych operacjach możesz już wstawić zdjęcie do wpisu klikając w przycisk Wstaw do wpisu. Zdjęcie dodane!

Co jeśli teraz chcielibyśmy coś w nim zmienić? To bardzo proste – wystarczy kliknąć myszką na wybrany obrazek. W lewym górnym rogu pojawią się dwie ikonki. Pierwsza z nich służy do edycji zdjęcia, a druga do jego usunięcia. Pamiętaj, żeby po tych wszystkich operacjach zaktualizować wpis.

Jak przeglądać wszystkie dodane zdjęcia?

Służy do tego panel Biblioteka Mediów. Możemy się do niego dostać klikając w menu Media / Biblioteka. Znajdują się tu wszystkie pliki dodane do WP czyli między innymi pliki graficzne. Ok wejdźmy zatem do biblioteki multimediów i zobaczmy jak ona wygląda

Jak widać mamy tu listę wszystkich plików w postaci miniaturki, nazwy pliku, autora (użytkownika, który dodał zdjęcie do WP), daty dodania pliku, a także informacji o tym czy zdjęcie jest przypisanie do jakiegoś wpisu lub strony.

Na liście możemy oczywiście wykonywać standardowe operacje takie jak sortowanie po wybranej kolumnie oraz usuwanie zdjęć z serwera. Pamiętaj o tym, że zdjęcie które usuniesz znika całkowicie i nie da się go już przywrócić – nie ma tu mechanizmu Kosza tak jak w innych zakładkach.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. Jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie proszę napisz komentarz poniżej.

Autor: