Jak dodać menu do WordPressa?

Jak dodać menu do WordPressa?

Od wersji 3 WordPress jest wyposażony w przyzwoity mechanizm tworzenia dowolnej ilości, stosunkowo prostych w obsłudze menu. Dodanie tej i kilku innych opcji sprawiło, że w tej chwili można powiedzieć, iż WordPress jest prawdziwym systemem zarządzania treścią na równi z Joomlą i Drupalem. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz próbowałem skorzystać z tego nowego mechanizmu tworzeniu menu to nie mogłem się w nim za bardzo połapać. Wiem, że sporo początkujących osób też ma z tym problem dlatego postanowiłem napisać ten wpis i w skrócie, jak najdokładniej opisać jak się to robi.

Aby dodać nowe menu lub edytować już istniejące należy w panelu administracyjnym wejść w opcje Wygląd / Menu.

Po wejściu ukaże nam się taki oto obraz

Pierwsza czynność jaką należy wykonać to utworzenie nowego menu. W tym celu należy w prawym oknie kliknąć w znak plusa, a następnie wprowadzić nazwę nowego menu.

Po wpisaniu nazwy kliknąć w Utwórz menu. Ok mamy gotowe menu. Teraz musimy je przypisać do odpowiedniego miejsca na stronie. Szablony, które obsługują system tworzenia menu mają wbudowane obszary, w których możemy je umieszczać. Przeważnie jest to nagłówek oraz stopka. Miejsca, w których możesz umieścić menu zobaczysz w oknie Położenia motywów.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca oraz menu, które ma być do niego przypisane klikamy w Zapisz. Menu jest już przypisane do miejsca i możemy zabrać się za jego uzupełnianie.

Poniżej w lewej kolumnie mamy możliwość dodania kilku rodzajów linków: zewnętrznego adresu strony ( jest to dowolny adres innej strony www ), adresu wewnętrznego ( dowolnej podstrony WordPresss ), a także kategorii.

Po zaznaczeniu elementów, które chcemy umieścić w menu klikamy Dodaj do menu. Zaznaczone linki zostaną przekopiowane do prawej kolumny i co za tym idzie umieszczone w naszym menu.

Zwróć uwagę, że możesz z łatwością ustawić kolejność stron po prostu przeciągająć poszczególne elementy między sobą. Po rozwinięciu danej zakładki możesz zmienić etykietę czyli nazwę, która będzie się pojawiała w menu. Już nie musisz nazywać stron dokładnie tak samo jak chciałbyś je widzieć w menu. Możesz tutaj także usunąć dany element.

Aby utworzyć podmenu wystarczy wybrany element przesunąć troszkę w prawo – wsunąć pod element nadrzędny.

Pamiętaj, żeby po każdej zmianie ponownie kliknąć Zapisz menu. Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny? Proszę o komentarz poniżej.

Autor: