Lekcja 7 – Jak przenieść stronę do Internetu?

Witaj. W dzisiejszej lekcji zacznimy od podpięcia domeny czyli naszej internetowej nazwy do serwera. Będzie to pierwszy krok na drodze do przeniesienia strony do Internetu. Zakładam, że masz już domenę i serwer na okres testowy. Jeśli nie to nic nie szkodzi. Możesz spokojnie pracować nad stroną na swoim komputerze, a gdy już wszystko skonfigurujesz i uzupełnisz treść, dopiero wtedy podpiąć domenę i przenieść stronę. Zrobimy tak, aby wszystkie informacje przeniosły się razem ze stroną.

Aby przenieść stronę do Internetu należy wykonać kilka prostych kroków:

  1. podpiąć domenę do serwera
  2. skopiować pliki strony z dysku komputera na serwer
  3. skopiować całą bazę danych z serwera lokalnego na serwer zewnętrzny

Jak podpiąć domenę do serwera

Niestety nie sposób opisać wszystkich możliwych paneli do obsługi hostingu gdyż każda firma ma swoje własne rozwiązania.  W większości paneli opcje nazywają się podobnie więc nie powinno być większych problemów. W razie czego zawsze możesz poprosić wsparcie hostingu o pomoc. Ja opiszę tę operację na przykładzie najpopularniejszego panelu czyli cPanel.

Pierwszym krokiem jaki wykonamy to dodanie domeny do serwera. Wejdź w panel administracyjny serwera i odszukaj opcję o nazwie Domeny dodane (Addon Domains) – w Twoim przypadku może to być inna – zbliżona nazwa)

Po kliknięciu w ikonkę zobaczysz taki oto ekran

W pierwszym polu wpisz nazwę swojej domeny (bez http:, www itp.). Reszta pól wypełni się automatycznie. Zostanie przypisana nazwa użytkownika FTP, a także ścieżka dostępu do strony na serwerze FTP. Wpisz wybrane przez siebie hasło i powtórz je w następnym polu. Przed kliknięciem Add domain najlepiej zapisz sobie na kartce wszystkie te informacje. Przydadzą się nam później. Jeśli już wszystko jest ok to kliknij Add domain, aby dodać domenę do serwera.

Domena

Ok, mamy już podpiętą domenę z jednej strony (od strony serwera), ale to nie wystarczy, bo gdyby tak było to moglibyśmy wrzucać dowolne strony np. pod adres google.pl, co oczywiście nie jest możliwe 🙂

Musimy jeszcze spiąć domenę z naszym serwerem. Chodzi dokładnie o przypisanie domeny do serwerów dns. Każdy hosting ma w sobie coś takiego jak dns czyli serwer nazw – jest on odpowiedzialny za tłumaczenie zrozumiałych dla nas nazwa takich jak domena.pl na adres ip, którym posługują się komputery. Nie musisz wiedzieć zbyt wiele na ten temat, aby korzystać z tych mechanizmów.

Wejdź zatem w panel domeny i znajdź opcje jej konfiguracji. Jeśli już wejdziesz do odpowiednich opcji to powinieneś odnaleźć coś w rodzaju: przypisz domenę do wybranego serwera dns, lub wybierz swoje serwery dns. Wybierz tą opcję i wpisz tam adresy dns Twojego hostingu. Powinieneś odnaleźć je na stronie firmy hostingowej. Jeśli nie uda Ci się to skontaktuj się z pomocą techniczną, aby Ci je przekazali. Jeśli masz problem z odnalezieniem opcji przypisania domeny do dns to także możesz skontaktować się w tej sprawie z supportem.

Jeśli odnalazłeś odpowiednią opcję i kliknąłeś w Zapisz konfigurację to teraz pozostaje czekać. Niestety od momentu kliknięcia Zapisz do zobaczenia efektu czyli pojawienia się plików strony pod podanym przez nas adresem może minąć nawet 48 godzin. Z reguły trwa to kilka godzina.

FTP – jak przenieść pliki

Aby nie tracić czasu możemy w tym momencie zająć się kolejnymi operacjami czyli przeniesieniem strony z komputera na serwer. FTP czyli File Transfer Protocol jest narzędziem, które pozwoli nam skomunikować się z serwerem w taki sposób, że z poziomu normalnego programu do kopiowania plików będziemy widzieli dyski serwera tak jakby były na naszym komputerze.

Dzięki temu łatwo przegramy pliki. Jest wiele programów wyspecjalizowanych do obsługi FTP, ale na początek dla ułatwienia użyjemy Total Commandera. Jeśli nie masz tego programu to możesz go sciągnąć z tej strony: http://totalcmd.pl/. Zainstaluje go na swoim komputerze i uruchom.

Następnie odszukaj na górnym pasku ikonkę z napisem FTP i kliknij w nią. Wybierz Nowe połączenie.

W polu Sesja wpisz dowolną nazwę np. Mojserwer. W polu Nazwa Hosta podaj adres swojego serwera – te dane powinieneś mieć w mailu, który dostałeś przy zamawianiu hostingu.

Jako użytkownik i hasło podaj dane, które zapisałeś przy konfigurowaniu domeny – dzięki temu po połączeniu od razu znajdziemy się w katalogu domeny i będziemy mogli przegrać pliki. Kliknij OK, wybierz z listy dodane połączenie i kliknij Połącz.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to w jednym z okien powinna się pojawić zawartość dysku serwera, a konkretnie naszej domeny. W drugim oknie znajdź katalog ze stroną na swoim komputerze – zaznacz wszystkie pliki za pomocą ctrl+a i kliknij F5 (kopiowanie). Rozpocznie się proces kopiowania plików na serwer – może to potrwać kilka minut.

Jak przenieść bazę danych

Dobrze. Już mamy pliki strony na serwerze. Został do wykonania ostatni krok czyli przeniesienie bazy. Musisz ją najpierw utworzyć. Mamy lokalną bazę, ale potrzebujemy drugiej na serwerze. Wejdź jeszcze raz do panelu serwera i znajdź opcję dodawania baz danych MySQL. W cPanelu będzie to wyglądało tak.

Po kliknięciu zobaczysz ekran, w którym będzie możliwe dodanie nowej bazy. Wpisz jej nazwę i kliknij Create Database. Ok, mamy bazę – musimy jeszcze dodać do niej użytkownika, aby póżniej móc się z nią połączyć.Poniżej powinieneś odnaleźć takie opcje.

Wpisz nazwę użytkownika w pierwszym polu i podaj hasło, a następnie kliknij Create User. Zapisz wszystkie informacje – będą nam później potrzebne.  Na dole w Add User to Database wybierz utworzonego właśnie użytkownika i naszą bazę, a następnie kliknij Add. Pojawi się okno uprawnień – wybierz Wszystkie uprawnienia (All privilages) i Zapisz. Dzięki temu nasz użytkownik będzie miał pełny dostęp do bazy. Świetnie. Jesteśmy już prawie na końcu drogi:)

Teraz ważne, abyś nie pomylił serwerów. Wejdziemy najpierw w nasz serwer lokalny, a następnie z ikonki w prawym dolnym rogu ekranu wybierzemy opcję phpMyAdmin – to tam gdzie wcześniej tworzyliśmy bazę. Tym razem ją wyeksportujemy do pliku.

Wybierz swoją bazę z listy i kliknij na nią. Z górnego menu wybierz Eksport i kliknij Wykonaj. Zapisz plik na dysku np. na Pulpicie. Kiedy otworzysz ten plik w Notatniku to zobaczysz, że w niektórych miejscach jest zapisany adres naszej strony w postaci http://localhost/mojastrona. Zanim przeniesiemy ten plik do bazy na serwerze zewnętrznym musimy zamienić wszystkie te adresy na nazwę naszej domeny.

W Notatniku zrobisz to za pomocą opcji Edit / Replace czyli Edytuj / Zamień. W pierwszym polu wpisz stary adres czyli http://localhost/mojastrona, a w drugim nazwę domeny tym razem z http:// na początku czyli np. http://mojadomena.pl

Kliknij Replace All czyli zamień wszystkie i zapisz plik. Uff, trochę to skomplikowane, ale mam nadzieję, że Ci się udało.

Jeśli tak to tym razem wejdź do phpMyAdmina, ale na sewerze zewnętrznym. Wejdź do bazy, którą dziś utworzyłeś i znajdź opcję Import. Wybierz plik, który przed chwilą edytowaliśmy i kliknij Wykonaj. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to zobaczysz zawartość Twojej strony w lewej kolumnie. Baza jest już na serwerze.

Zmiana pliku konfiguracyjnego

W czasie gdy przenosiliśmy pliki i bazę być może już przepięła się domena. Jeśli tak to po wpisaniu swojej domeny do przeglądarki powinieneś zobaczyć komunikat w stylu Error establishing database connection. Ten błąd mówi nam, że WordPress ma problem z połączeniem się z bazą danych.

Nic dziwnego gdyż nowa baza ma teraz inną nazwę użytkownika i hasło. Wejdź jeszcze raz do Total Commandera i połącz się z serwerem za pomocą FTP. Odnajdź w katalogu swojej strony plik wp-config.php. Zaznacz go i kliknij F4. Powinien pojawić się edytor tekstowy. Odnajdź w nim coś takiego: Ustawienia MySQL-a – możesz uzyskać je od administratora Twojego serwera.

Pod tą linijką widnieją wszystkie ustawienia do bazy danych. Uaktualnij je zgodnie z danymi, które zapisałeś przy tworzeniu bazy danych i wybierz Zapisz plik. Program zapyta jeszcze raz o potwierdzenie operacji i jeśli klikniesz Ok to plik zostanie zaktualizowany. Teraz już wszystko powinno grać. Powinieneś zobaczyć swoją stronę pod adresem swojej domeny.

Przeszliśmy sporą drogę i jeśli przerobiłeś dokładnie wszystkie kroki, które zaprezentowałem Ci w tym kursie to masz już swoją stronę w Internecie. Tylko od Ciebie zależy co dalej z nią zrobisz – masz bardzo wiele możliwości. WordPress jest niesamowitym systemem, który niektórzy wykorzystują np. do budowy sklepów internetowych, stron z ogłoszeniami itp. Tylko od Ciebie zależy do czego Ty go użyjesz. Mam nadzieję, że ten kurs był dla Ciebie przydatny – jeśli tak to podziel się ze mną i innymi swoimi uwagami.