Jak zainstalować Google Analytics w WordPress?

Jak zainstalować Google Analytics w WordPress?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych narzędzi pomiaru skuteczności strony internetowej są statystyki. Dzięki takim narzędziom jak Google Analytics jesteśmy w stanie skutecznie mierzyć wszelkie zdarzenia związane z działaniem użytkowników na naszej stronie. WordPress został oczywiście wyposażony w mechanizmy, które pozwalają nam łatwo zainstalować kod śledzący, którego zadaniem jest wykonywanie pomiarów na witrynie. Celem tego artykułu jest pokazanie jak w łatwy sposób możesz zainstalować statystyki Google Analytics w WordPressie.

Od czego zacząć?

Samo założenie konta w systemie statystyk GA jest bardzo proste i sprowadza się do wejścia na stronę http://www.google.com/analytics/, a następnie wybrania opcji Access Analytics. Jeśli masz już konto, do którego są przypisane inne usługi Google takie jak Gmail itp. to możesz się do niego po prostu zalogować i przejść od razu na sam dół artykułu do akapitu Instalacja Google Analytics na stronie WordPress. Jeśli nie posiadasz konta, kliknij w link Sign up for a new Google Account i wypełnij formularz, który widnieje na stronie.

Po założeniu konta w Google i wejściu na stronę Google Analytics, otrzymasz opcję tworzenia wewnętrznych kont. Dla jednego konta w Google możesz mieć wiele kont wewnętrznych Google Analytics, w których z kolei może być utworzonych wiele stron internetowych. Na początku dodamy tylko jedno konto i jedną stronę.

Aby dodać konto GA kliknij w przycisk +Add new account znajdujący się na belce panelu Accounts po prawej stronie.

W tym miejscu ukaże Ci się kolejny formularz, w którym będziesz mógł już dodać swoją stronę internetową

Wpisz wszystkie wymagane informacje: adres strony internetowej (bez http), nazwę konta i wybierz swoją strefę czasową. W następnym kroku wpisz swoje imię i nazwisko i wybierz miasto, w którym mieszkasz.

Następnie Google poprosi Cię o zapoznanie się z regulaminem świadczenia usługi i jego akceptację. Jeśli warunki Ci odpowiadają to potwierdzasz i przechodzisz do następnego kroku klikając w Create New Account. To wszystko. Możesz skopiować kod śledzący, który otrzymasz w ostatnim kroku rejestracji, ale nie jest to koniecznie ponieważ skorzystamy z wtyczki, która sama go pobierze z profilu GA. Aby ułatwić sobie kolejne zadanie nie wylogowuj się z konta Google.

Instalacja Google Analytics na stronie WordPress

Przejdź do panelu administracyjnego swojego WordPressa. Kliknij w menu Wtyczki / Dodaj nową i w wyszukiwarcę wpisz “Google Analytics for WordPress”. Po odnalezieniu wtyczki na liście kliknij Zainstaluj, a następnie Włącz. Opcje wtyczki znajdują się w sekcji Ustawienia / Google Analytics.

Kliknij w przycisk Click here to authenticate with Google, aby WordPress mógł się połączyć z Twoim kontem Google. Jeśli jesteś nadal zalogowany do konta GA to wszystko powinno zrobić się automatycznie i na następnym screenie otrzymasz możliwość wyboru konta oraz profilu strony.

Wybierz odpowiednie opcje i kliknij w Update Google Analytics Settings. Pozostałe ustawienia mogą pozostać niezmienione. I to wszystko. Statystyki powinny zacząć działać natychmiastowo. O tym, czy wszystko działa prawidłowo przekonasz się następnego dnia logując się do konta i obserwując wyniki pomiarów.

Czy zainteresował Cię ten artykuł? Masz może jakieś dodatkowe pytania lub uwagi? Napisz proszę komentarz poniżej.

Autor: