Lekcja 5 – Jak zmienić wygląd strony

W poprzedniej lekcji pomyślnie przeszliśmy proces instalacji strony internetowej. Być może już miałeś chwilę czasu, aby zapoznać się z panelem administracyjnym. Wbrew pozorom nie jest on ani trochę skomplikowany – po krótkim czasie wszystko jest bardzo proste. W menu Strony możesz dodawać nowe strony statyczne takie jak Kontakt, O nas itp. Możesz też bardzo łatwo zmienić wygląd strony za pomocą szablonów graficznych. Właśnie tym się zajmiemy dzisiaj.

Ok. Jeśli nie masz jeszcze uruchomionego serwera to zrób to teraz. Wejdź do przeglądarki i zaloguj się do panelu administracyjnego. Przypominam, że robi się to wpisując adres strony i dopisując na końcu /wp-admin czyli adres panelu może wyglądać tak: localhost/mojastrona/wp-admin. Zaloguj się swoimi danymi.

Będąc w panelu rozejrzyj się po menu z lewej – jest tam wszystko czego potrzebujesz, żeby zarządzać swoją witryną. Możesz dodawać wpisy czyli newsy na blogu, media czyli pliki graficzne, dźwiękowe itp, a także strony statyczne. Menu Wygląd jest odpowiedzialne jak nazwa wskazuje za wygląd strony www. Otwórz je i wejdź w pozycję Motywy. Zobaczysz taki oto ekran.

Jak widzisz domyślnie są zainstalowane dwa motywy. Jeden jest teraz aktywny, a drugi możesz włączyć klikając w link Włącz. Wybór nie jest zbyt okazały, ale jeśli dobrze się rozejrzysz to na górze strony zobaczysz dwie zakładki Zarządzaj motywami – ta w której obecnie jesteśmy i Zainstaluj motywy. Przejdź to drugiej zakładki. Zobaczysz instalator motywów.

Jak widzisz jest on wyposażony w dość rozbudowaną wyszukiwarkę motywów. Możesz wyszukiwać po nazwie, a także po elementach graficznych – wybrać kolorystykę, liczbę kolumn itp. Pobaw się wyszukiwarką i zobacz jak wiele motywów masz do wyboru. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie – wszystkie motywy, które tu znajdziesz są darmowe.

Kiedy już odnajdziesz na liście szablon, który Ci się podoba kliknij pod nim w link Zainstaluj. To samo zrób w okienku, które się pojawi. Po chwili motyw zostanie doinstalowany i pojawi się na liście dostępnych do wyboru. Możesz go od razu włączyć klikając w link Włącz. Aby zobaczyć jak wygląda strona po zmianie kliknij w link Moja strona na górze.

Tego typu motywów do WordPressa są tysiące. Te darmowe nie zawsze są najwyższej jakości wykonania, ale trafiają się prawdziwe perełki. Jeśli mimo to nie znajdziesz nic dla siebie to masz możliwość skorzystania z szablonów płatnych. Jest sporo serwisów, które je sprzedają – ja polecam rozpocząć od strony themeforest.net dlatego, że jest to obecnie lider na rynku i wszystkie szablony zanim zostaną tam wystawione na sprzedaż przechodzą bardzo rygorystyczny proces oceny jakości. Dlatego masz pewność, że szablon, który tu kupisz będzie na prawdę porządnie wykonany. Jak widzisz ceny wcale nie są duże – za około 100 zł w przeliczeniu na złotówki możesz kupić świetny szablon i to w zasadzie będzie jedyny koszt wykonania strony nie licząc domeny i serwera. O tym gdzie znaleźć więcej szablonów dowiesz się z tego wpisu – kliknij.

Jeśli mimo to nie widzisz nic dla siebie to zawsze możesz się zwrócić do mnie w celu wykonania szablonu specjalnie dla Ciebie. Po prostu wejdź w zakładkę Kontakt i napisz do mnie – przygotuję ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Na dziś to wszystko. Zachęcam Cię do eksperymentowania w panelu administratora – nie bardzo jest tu co zepsuć więc bez obaw 🙂 W razie czego zawsze możesz zainstalować stronę od nowa. Kurs już prawie dobiega końca. Masz już gotową stronę – pozostało tylko przenieść ją do Internetu – tak, aby ktoś inny oprócz Ciebie mógł ją podziwiać. Tym będziemy się zajmować w kolejnych lekcjach. Jak zawsze uwagi i konstruktywna krytyka są mile widziane.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji