Jak zrobić stronę internetową?

Jak zrobić stronę internetową?

Serdecznie witam Cię na stronie Art Of Web – sztuka tworzenia stron internetowych.  Skoro jesteś tutaj ze mną i czytasz ten artykuł to jest wielce prawdopodobne, że myślisz o tym, aby zacząć uczyć się tworzenia własnych stron www. Jeśli tak właśnie jest, to świetnie trafiłeś. Jeśli nie miałeś nigdy do czynienia z tym zagadnieniem to pewnie zastanawiasz się czy posiadasz odpowiednie umiejętności i predyspozycje, aby zgłębić tajniki projektowania i dowiedzieć się jak zrobić stronę internetową.

Czy każdy jest w stanie nauczyć się budować strony www?

Jak z każdą umiejętnością, odpowiednie podejście do tematu i praktyka jest kluczem do osiągnięcia celu. Nie musisz posiadać szczególnych zdolności, aby posiąść wiedzę na temat kreacji stron www. Uważam, że każda osoba, która opanowała podstawowe zdolności przyswajania wiedzy jest w stanie nauczyć się tego tematu i w niedalekiej przyszłości zacząć zarabiać na tym pieniądze.

Co możesz zrobić już teraz, aby rozpocząć naukę?

jak zrobic strone internetowaNie ma co ukrywać, że w internecie już teraz znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat. Ja uczyłem się właśnie w taki sposób. Dlatego możesz odpalić wyszukiwarkę Google i zacząć podróż na własną rękę. Musisz tylko zdawać sobie sprawę z tego, że zajmie to znacznie więcej czasu niż gdybyś miał do pomocy osobę, która już przez to wszystko przeszła. Właśnie po to powstała strona, na której jesteś.

Chciałbym zaproponować Ci towarzyszenie w tej podróży – po to, aby wskazać odpowiednią drogę do celu, pokazać przeszkody jakie czają się za zakrętem – po to, aby Twoja przeprawa była znacznie krótsza i przyjemniejsza. Jestem samoukiem i od kilku lat zajmuje się tworzeniem stron internetowych, przeszedłem dokładnie tą samą drogę, którą ty zamierzasz teraz przejść. Zaczynałem swoją przygodę jak duża część osób od darmowych  kursów HTML. Była to mozolna praca, ponieważ konieczne było przedarcie się przez masę zbędnych informacji, aby odkryć to co ważne i istotne. Teraz kiedy już mam wiedzę na temat tego co jest potrzebne na początku, a czym można przez jakiś czas nie zawracać sobie głowy postanowiłem część swojej energii i czasu przeznaczyć na pomoc Tobie. Oczywiście tylko od Ciebie zależy czy skorzystasz z moich porad.

Na tej stronie zamiast suchych informacji dostaniesz wiedzę czyli informacje uporządkowane w taki sposób, aby jak najszybciej przejść od etapu osoby “totalnie zielonej” do momentu, w którym samodzielnie zaprojektujesz pierwszą stronę www. Musisz zdać sobie sprawę, że w praktyce potrzebujesz około 20% całej wiedzy, aby wykonać 80% rodzajów stron internetowych. Zamierzam pokazać Ci właśnie te 20% wiedzy co pozwoli Ci szybko zacząć tworzyć komercyjne projekty, a później stopniowo będziesz mógł zacząć poznawać pozostałe 80%. To właśnie  wyróżnia tą stronę od darmowych kursów HTML, które są raczej czymś w rodzaju encyklopedii, która nie różnicuje informacji na mniej i bardziej istotne.  Oczywiście jeśli już teraz masz pewien zasób informacji na ten temat, nie oznacza, że nie znajdziesz tu dla siebie nic ciekawego.

Jak zbudowana jest strona www?

W wielkim skrócie strona internetowa to nic innego jak zwykły plik tekstowy sformatowany w taki sposób, aby przeglądarka internetowa wiedziała w jaki sposób ma stworzyć układ i przedstawić treść na stronie. Tak to, aż tak proste. Co jeśli nie masz talentu do nauki języków programowania? HTML, który jest głównym językiem opisu stron internetowych nie jest językiem programowania. Jest od nich znacznie prostszy. Plik stworzony w tym języku przypomina bardziej coś w rodzaju przepisu niż programu. Wpisujesz tekst, przekazujesz przeglądarce w jaki sposób ma go pokazać (pogrubiony, w kolorze czerwonym itp.) i to wszystko.

Oczywiście, niektóre elementy są bardziej skomplikowane od innych, ale w ostateczności wszystko sprowadza się do prostych poleceń za pomocą, których budujesz stronę jak zabawkę z klocków lego. Dodatkowo nigdy nie musisz sie uczyć wszystkiego na raz. Stopniowo odkrywasz nowe polecenia i zaczynasz tworzyć coraz bardziej skomplikowane projekty.

Po co w ogóle uczyć się tworzenia stron www?

Najkrótsza odpowiedź to po prostu dla pieniędzy. Może nie brzmi to zbyt górnolotnie, ale tak właśnie jest. Przy obecnym tempie rozwoju internetu takie umiejętności są coraz bardziej potrzebne. Możesz tworzyć strony w celach zarobkowych lub zaoszczędzić pieniądze pracując nad swoimi własnymi projektami zamiast zlecać to innej osobie. Drobne zmiany na gotowej stronie mogą kosztować czasami nawet setki złotych, a sprowadzają się niekiedy do zmiany dwóch linijek kodu strony. Czy nie byłoby rozsądnie zainwestować, trochę swojego czasu i w dłuższej perspektywie dużej ilości pieniędzy?

Obecnie osoba, która nie zna żadnego języka obcego jest praktycznie wykluczona z pewnych ról społecznych. Mam wrażenie, że wkrótce podobna sytuacja może mieć miejsce jeśli chodzi o technologie webowe. Coraz większą część życia spędzamy w internecie. Oczywiście narzędzia rozwijają się w takim kierunku, aby otworzyć się na osoby nieobeznane z technicznymi aspektami ich działania, ale młodsze osoby wchodzą w dorosłe życie już ze znacznie większą wiedzą na ten temat niż starsze pokolenia.

Powiedzieli mi że nie muszę znać HTML żeby robić strony!

Nie wierz wszystkiemu co mówią ludzie. Osoby, które tak mówią przeważnie mają inny cel niż Ty. Chcą sprzedać Ci jakieś oprogramowanie bądź usługę. Oczywiście są programy które pozwalają projektować strony bez wiedzy na temat języków ich opisu, ale w taki sposób nie zaprojektujesz profesjonalnej strony, a w przypadku  nawet niewielkich problemów i ograniczeń programu i tak będziesz musiał poznać szczegóły. To trochę tak jak wyjazd za granicę tylko z rozmówkami. Dogadasz się, ale znając język obcy rozmowy będą znacznie ciekawsze i przyjemniejsze.

Mam edytor WYSIWYG więc nie muszę znać HTML.

Nie ma nic złego w edytorach. Sam z nich często korzystam. Są to narzędzia, które pozwalają pracować znacznie efektywniej. Odpowiednim programem wykonasz pracę szybciej, jednak bez podstawowej wiedzy nie zbudujesz nic trwałego i profesjonalnego. Narzędzia do budowy domu także są ogólnodostępne, ale to nie znaczy, że wystarczy je mieć, by zbudować dom. Nawet jeśli skorzystasz z zaawansowanych narzędzi do budowy stron to tak czy inaczej zawsze trafisz na taki moment, że będziesz musiał sam ręcznie coś zmienić, żeby uzyskać dokładnie taki efekt jaki sobie założyłeś. Wtedy przydadzą Ci się informacje zawarte na tej stronie.

A co jeśli po prostu nie mam czasu na naukę?

Żeby poznać podstawy potrzeba około 2 godzin czasu. Wiem to z doświadczenia bo uczę ludzi w formie osobistych lekcji i  to w zupełności wystarczy, aby mniej więcej orientować się co jest grane i móc wprowadzać drobne poprawki do stron.  Kilka godzin więcej jest potrzebne, aby nauczyć się tworzenia prostych stron. Oczywiście jeśli uczysz się w odpowiedni sposób.

Odwiedzaj tę stronę częściej to przekonasz się na własnej skórze, że tak właśnie jest. Jeśli poświęcisz na naukę kilka miesięcy to  już zdobędziesz na tyle wiedzy, żeby projektować użyteczne dla klientów strony i zarabiać na tym. Pomyśl o tym, że każda dodatkowa  godzina nauki to dodatkowe pieniądze zaoszczędzone na Twoich stronach lub zarobione na klientach.

Jeśli zainteresował Cię ten temat to serdecznie zapraszam Cię do zapisania się na darmowy kurs tworzenia stron pod tym linkiem.

Autor: