Monstroid2 – recenzja motywu WordPress

Monstroid2 – recenzja motywu WordPress

Wstęp

Monstroid2 to motyw WordPress sprzedawany na platformie TemplateMonster. Jest to skórka uniwersalna, która pozwala na utworzenie praktycznie dowolnego rodzaju strony www. Przykłady można zobaczyć w sekcji demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/62222.html.

Postanowiłem zapoznać się bliżej z wymienionym motywem i napisać krótką recenzję, która być może pomoże Ci w decyzji czy zakupić Monstroid2.

Link do motywu: https://www.templatemonster.com/pl/szablony-internetowe-62267.html

Instalacja

Motyw można zainstalować na dwa różne sposoby: ręcznie oraz za pomocą wtyczki Cherry Wizard. W obydwu przypadkach instalacja na czystej instancji WordPress przebiegła poprawnie i bez najmniejszych przeszkód.

Sposoby instalacji opisane są w instrukcji, która niestety – z tego co sprawdziłem – jest tylko w wersji angielskiej. Byłoby dobrze gdyby twórcy pokusili się o przetłumaczenie instrukcji na język polski jeśli chcą sprzedawać więcej na polskim rynku.

Opcja instalacji przez wtyczkę Cherry Wizard jest bardzo wygodna. Wystarczy podać numer szablonu i zamówienia i reszta dzieje się automatycznie. Duży plus!

Instrukcja

Na dzień pisania artykułu instrukcja istnieje tylko w wersji angielskiej. Przydałaby się wersja polska dla mniej obeznanych użytkowników.

Przykładowa treść

Bardzo dobrym zwyczajem jest dodawanie przez autorów motywów przykładowych treści, które można automatycznie doinstalować do strony i sprawić, że jest ona od razu wypełniona tekstem i czasem także zdjęciami. Pozwala to szybciej zobaczyć jak będzie wyglądała docelowa strona – wystarczy tylko wymienić docelowe treści na własne.

Monstroid2 posiada całkiem pokaźny zestaw treści demo. Przy instalacji z poziomu wtyczki Cherry możemy od razu po rozpoczęciu instalacji wybrać cały wygląd demo, dla różnych branż np. budowlanej, mody, biznesowej, mebli itp. Jest to bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących użytkowników WordPressa.

Wygląd

Sam wygląd strony wygenerowanej przez motyw to oczywiście kwestia gustu, ale jest on w każdym przypadku poprawnie zaprojektowany. Responsywność działa prawidłowo – przeglądanie strony na różnych urządzeniach takich jak tablety i telefon jest wygodne i przyjemne – ma to w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie.

Elementy graficzne są ułożone równo i z dbałością o szczegóły. Typografia jest prawidłowa.

Skórka w swoich opcjach pozwala na zmianę wielu elementów designu przez edytor live. Możemy łatwo zmienić między innymi: logo, globalny układ strony, wygląd nagłówka (9 stylów), kolory, fonty itp. Być może opcji jest nawet, aż zbyt wiele gdyż duża swoboda zmian może spowodować, że osoba mniej obeznana z web designem zepsuje docelowy wygląd strony.

Jednak zawsze możemy wrócić do któregoś z domyślnych stylów strony. Wszystko oczywiście odbywa się za pomocą przejrzystego i prostego w obsłudze designera – autorzy użyli wbudowanego w WordPress edytora co jest dużym plusem.

Power Builder

Motyw dostajemy w zestawie z zaawansowanym edytorem treści stron – Power Builder. Pozwala on na wygodne tworzenie dowolnego układu treści za pomocą techniki przeciągnij i upuść. W taki sposób możemy z łatwością podzielić stronę na sekcję, a później kolumny, a następnie umieścić w odpowiednich miejscach różne rodzaje treści.

Do tworzenia treści możemy skorzystać między innymi z takich modułów jak: tekst, obrazek, wpisy bloga, przycisk, wezwanie do akcji itp. Dokładną listę elementów można zobaczyć w dokumentacji:

https://documentation.templatemonster.com/index.php?project=bedentist&lang=en&section=tm-builder#modules

Sam Power Builder działa szybko i bez zarzutów – dodawanie i przesuwanie elementów jest szybkie i precyzyjne. Oczywiście w każdej chwili możemy wrócić do normalnego edytora WordPress.

Wtyczki w zestawie

Motyw zawiera także pokaźny zestaw dodatkowych wtyczek. Jest ich tak dużo, że nie starczyło mi czasu na przeglądnięcie wszystkich.

Są to między innymi: wtyczka menu restauracji, kalendarz wydarzeń, rezerwacji hotelowych, megamenu itp. Podejrzewam, że cena wszystkich wtyczek przy normalnym zakupie spokojnie przekroczy cenę motywu, a tutaj dostajemy je gratis.

Motyw natywnie wspiera między innymi WooCommerce, MotoPress Booking, bbPress, BuddyPress. Możemy więc w oparciu o niego zbudować np. sklep internetowy, forum lub prosty portal społecznościowy.

Skórka jest zoptymalizowana pod kątem SEO i zawiera niezbędne wtyczki do poprawnego konfigurowania podstron pod tym kątem.

Wady

Brak polskiego tłumaczenia dokumentacji oraz szablonu. Jest to spory minus zwłaszcza dla początkujących użytkowników, którzy raczej sami nie będą w stanie stworzyć sobie plików tłumaczenia. Autorzy deklarują, że pracują nad tym i wkrótce powinniśmy otrzymać polskie tłumaczenie.

Wnioski

Cena na dzień pisania recenzji to 261PLN. Za tę kwotę moim zdaniem warto zakupić opisany szablon WordPress. Biorąc pod uwagę dodatkowy zestaw wtyczek oraz możliwość użycia motywu w wielu projektach (tak wynika z licencji) jest to cena jak najbardziej adekwatna do jakości, którą otrzymujemy w zamian. Sam planuję go wykorzystać w jednym z nowych projektów.

Autor: