Pętla WordPress – WordPress Loop

Pętla WordPress – WordPress Loop

We wcześniejszych wpisach o tworzeniu szablonów  zasygnalizowałem tylko, temat pętli wordpressa. Dziś napiszę co to takiego i jak stosuje się taką pętlę. Dla osób, które znają angielski polecam przeczytać artykuł na ten temat na oficjalnej stronie WordPressa: http://codex.wordpress.org/The_Loop

Czym zatem jest ta tajemnicza pętla? Jest to podstawowy składnik każdego szablonu i służy do wyświetlania wszystkich wpisów, stron archiwów itp. Jeśli WordPress natknie się na pętle podczas przetwarzania szablonu i wyświetlania strony to w zależności od tego na jakiej stronie znajduje się użytkownik wyświetli mu albo listę ostatnich wpisów, albo pojedynczy wpis bądź stronę statyczną itp.

Pętla powinna znajdować się w pliku index.php. Jeśli nie pamiętasz z jakich plików składa się szablon WP to wróć do poprzednich lekcji tworzenia szablonów. WordPress Loop to kilka linijek kodu php i ma taką postać:

<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
[tutaj wyświetlanie wpisów]
<?php endwhile; else: ?>
<p><?php _e('Sorry, no posts matched your criteria.'); ?></p>
<?php endif; ?>

Wszystko co znajduje się w miejscu [tutaj wyświetlanie wpisów] jest już zawartością pętli i tylko od nas zależy jak to wykorzystamy. Możemy w tym miejscu odwoływać się do wielu zmiennych takich jak nazwa wpisu, data utworzenia, autor itp. wyświetlać i formatować te dane zgodnie z naszym uznaniem. Przykładowa działająca pętla może wyglądać tak:

<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
<h2><a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title(); ?></a></h2
<small><?php the_time('F jS, Y'); ?></small>
<?php endwhile; else: ?>
<p><?php _e('Sorry, no posts matched your criteria.'); ?></p>
<?php endif; ?>

Jak widać między tagami h2 wyświeliliśmy nazwę posta, która linkuje do jego zawartości, a poniżej datę utworzenia wpisu. I to wszystko co na tym etapie powinieneś wiedzieć o pętli WP. Wiesz już jak działa i z wiedzą, którą dziś otrzymałeś będziesz umiał ją zastosować.  Jeśli chcesz poznać pozostałe zmienne jakie można tu wyświelić to polecam przeglądnąć pliki defaultowych szablonów WP. W następnym odcinku kursu przejdziemy już do konkretów i przerobimy darmowy szablon html tak, aby działał pod WP.

Pytania i komentarze jak zwykle mile widziane.

Autor: