Templatki WordPress – wprowadzenie

Templatki WordPress – wprowadzenie

Czym są templatki? Templatki lub jak kto woli szablony są to specjalne pliki, które definiują wygląd strony www. Pliki te prezentują informacje zapisane w bazie danych generując kod html, który później jest wysyłany do przeglądarki użytkownika. Zanim w Wordpresie zostały zastosowane szablony, cała treść była generowana przez jeden plik index.php, a pozostałe strony takie jak np. archiwum były generowane poprzez przekazywanie odpowiednich parametrów do pliku index.php. Dziś jest o wiele łatwiej – WordPress został wyposażony w prosty i ciekawy system tworzenia szablonów, który po krótce tu przedstawię.

Nowy system szablonów zapewnia:

1. fizyczne oddzielenie komponentów – poszczególne części strony mogą zostać rozdzielone na wiele pojedynczych plików, które za chwilę opisze.

2. możliwość szybkiej zmiany layoutu strony – użytkownik z odpowiednimi uprawnieniami może bardzo szybko zmienić wygląd całej strony bez wpływu na treść na niej zawartą.

Jest wiele stron, na których możesz pobrać szablony definiujące wygląd Twojej nowej strony np. oficjalny katalog szablonów WordPress. Jednym z zadań tej strony będzie zapoznanie Cię z możliwością tworzenia własnych szablonów od podstaw. Krok po kroku opiszę dokładnie jak się to robi.

Zacznijmy od opisu plików, które mogą wchodzić w skład szablonu. Zaznaczyłem słowo “mogą” ponieważ do poprawnego działania szablonu niezbędne są tylko dwa pierwsze pliki:

index.php – główny plik szablonu oraz

style.css – plik stylu szablonu, zawiera on w sobie także nazwę szablonu, która będzie się wyświetlała przy wyborze stylu strony

Pozostałe pliki, które możesz znaleźć w katalogu templatki to:

404.php – plik szablonu błędu 404 czyli braku strony

archive.php – szablon archiwalnego wpisu

archives.php – plik index.php dla archiwum

comments.php – szablon komentarzy

footer.php – stopka strony

header.php – nagłówek strony

links.php – szablon dla linków

page.php – szablon dla stron statycznych

single.php – szablon pojedynczego wpisu

search.php oraz searchform.php – szablony odpowiedzialne za wyświetlanie wyników wyszukiwania oraz samejwyszukiwarki

sidebar.php – szablon paska bocznego

Na początek wystarczy, że będziesz wiedział o istnieniu tych plików. W kolejnych wpisach opiszę dokładnie jak składa się z nich szablon strony. Musisz wiedzieć także, że rozdzielenie szablonu na te poszczególne pliki bardzo ułatwia ewentualne późniejsze zmiany w templatce. Tak jak już wcześniej wspomniałem nie wszystkie pliki są potrzebne do działania szablonu dlatego stopniowo będziemy je dodawać. System jest na tyle sprytny, że jeśli np. Twój szablon nie będzie zawierał pliku page.php, który definiuje wygląd stron statycznych to WordPress użyje w tym celu standardowego szablonu index.php. Konieczność dodania pliku page.php jest zatem podyktowana tylko i wyłącznie potrzebą zmiany wyglądu strony względem głównego szablonu.

W kolejnym wpisie dalsza część nauki tworzenia szablonów. Ewentualne pytania i uwagi proszę zostawić w komentarzu.

czytaj dalszy ciąg kursu>>

Autor: