WordPress jako CMS

WordPress jako CMS

Jeden z redaktorów bloga Digging into WordPress poruszył bardzo ciekawy temat w tym wpisie. Mianowicie co zrobić, aby nasz blog WordPress działał jak system zarządzania treścią. Mimo to, że WP to jakby nie patrzeć CMS nie ma on wbudowanych wszystkich niezbędnych opcji, aby w pełni spełniał tę funkcję. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby te funkcje wbudować za pomocą pluginów. Dla osób, które nie znają angielskiego opiszę listę ze strony Digging into WordPress i uzupełnię o swój polski komentarz:

  1. Page Link Manager – plugin ten instaluje proste menu, które pozwoli Ci wybrać, które strony mają być pokazywane, a które ukryte
  2. My Page Order – WP normalnie układa strony w kolejności dodawania lub w zależności od tego jakich parametrów przy wyświetlaniu użył autor templatki. Dzięki temu pluginowi mamy pełną kontrolę nad kolejnością stron.
  3. Widget Logic – ten plugin pozwala wyświetlać różne zestawy widgetów, na różnych stronach. Możesz mieć inny zestaw widgetów na stronie głównej, a inny np. na stronie produktu
  4. Yoast Breadcrumbs – prosty plugin do wyświetlania tzw. “okruszków chleba” czyli linków, które pokazują użytkownikowi w jakim miejscu znajduje się na stronie i pozwalają łatwo nawigować po drodze, która przeszedł, aby znaleźć się w danym miejscu.
  5. Search Everything – standardowo wyszukiwarka WP szuka tylko po wpisach, dzięki tej wtyczce możesz zmusić wyszukiwarką do przeszukiwania także stron.
  6. Analytics360 – statystyki Google Analytics – ten plugin wyróżnia się od innych tego typu tym, że daje dostęp do statystyk z poziomu panelu admina.
  7. WP-CMS Post Control – zwiększa kontrolę nad opcjami edycji wpisów. Pozwala w pełni skonfigurować to do czego mają dostęp autorzy wpisów, dzięki czemu edycja wygląda bardziej jak w zwykłym CMSie.
  8. Widgets Reloaded – plguin, który uaktualnia listę standardowych widgetów i dodaje im wiele nowych funkcjonalności – sam zobacz!
  9. Ozh’ Admin Drop Down Menu – ten plugin zmienia sposób wyświetlania menu w panelu admina z listy po lewej na menu typu drop down na górze panelu dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do poszczegółnych opcji.

Możesz oczywiście uzupełnić tą listę według własnych potrzeb, albo usunąć z niej zbędne wtyczki.

Autor: