Lekcja 3 – System Zarządzanie Treścią WordPress – opis i zalety

Witaj w kolejnej części kursu. Dziś dowiesz się czym jest System Zarządzania Treścią i poznasz jeden z najpopularniejszych i najlepszych CMSów. Jeszcze nie tak dawno wszystkie strony www miały prostą budowę i były całkowicie statyczne. Oznaczało to, że aby zmienić lub dodać nową treść, zdjęcie itp. autor witryny musiał znać przynajmniej podstawy języków tworzenia stron takich jak HTML  i CSS. Nie było systemów, które pozwalałyby łatwo bez większej wiedzy programistycznej zmienić zawartość strony.

CMS

Właśnie po to powstały tzw. Systemy Zarządzania Treścią inaczej zwane CMSami od Content Management System. CMS to nic innego jak zaawansowana aplikacja, które pozwala w łatwy sposób, bez wiedzy na temat kodowania stron dodać nową treść i multimedia, a także całkowicie zmienić wygląd strony www. Dziś dzięki takim narzędziom praktycznie każdy może łatwo i szybko obsługiwać swoją stronę internetową.

Oczywiście nadal do bardziej zaawansowanych potrzeb nie obejdzie się bez znajomości HTML i CSS, a także PHP, ale naukę tych języków można odłożyć w czasie i ograniczyć tylko do niezbędnego minimum – chyba, że chcemy sami tworzyć od podstaw szablony stron na podstawie gotowej grafiki. Tego oczywiście także Cię nauczę jeśli będziesz kontynuował ten i inne kursy. Jednak na początku zajmiemy się prostymi zastosowaniami co i tak pozwoli nam stworzyć w pełni sprawną i skuteczną stronę internetową.

Dlaczego WordPress?

Na potrzeby tego kursu wybrałem jeden z ciekawszych systemów CMS. WordPress, bo o nim mowa został stworzony do budowy blogów czyli prostych dzienników internetowych. Mimo to jego rozwój nie zatrzymał się na tym i po kilku latach pracy wielu wspaniałych ludzi, udało się stworzyć coś na prawdę porządnego. W jednym produkcie otrzymaliśmy CMS, który jest z jednej strony maksymalnie zaawansowany, a z drugiej bardzo prosty w obsłudze. Moim skromnym zdaniem już prostszy być nie może.

WordPress pozwala nam łatwo i szybko stworzyć całą stronę internetową. Proces instalacji zajmuje zaledwie kilka minut, o czym przekonasz się w kolejnej lekcji. Po zainstalowaniu dowiesz się także jak prosto możesz dodać nowe podstrony takiej jak. Kontakt, O nas itp., utworzyć nowe wpisy na bloga, dodać zdjęcia oraz inne multimedia takie jak dźwięk i filmy video.

Nic dziwnego, że WordPress stał się tak popularny. W Polsce system ten jest jednym z najpopularniejszych, a jego liczba użytkowników cały czas rośnie. Na zachodzie jest to obecnie najbardziej znany system CMS i już nikt nie wątpi w jego zalety. Ok, na tym koniec tego zachwalania. Lepiej będzie jeśli sam się o tym wszystkim przekonasz. Dlatego dziś pobierzemy pliki instalacyjne WordPressa po to, aby w następnej lekcji przejść przez proces instalacji. Jak zwykle wszystko postaram się Ci wytłumaczyć najprościej jak tylko potrafię.

Skąd pobrać WP?

Wejdź na stronę http://pl.wordpress.org/. Jest to polska wersja oficjalnej strony WordPress. Następnie kliknij w przycisk po prawej stronie z napisem: Pobierz WordPress. Kiedy to piszę to najnowszą wersją jest ta z numerem 3.2.1, ale zapewniam Cię, że szybko się to zmieni bo program ten jest rozwijany niezwykle dynamicznie.

Ok, jeśli już kliknąłeś w przycisk to zapisz plik z instalatorem na dysku. W archiwum, które pobrałeś jest wszystko co potrzebne do stworzenia profesjonalnej strony internetowej. W kolejnej lekcji połączymy wszystko co do tej pory poznałeś. Wgramy pliki na serwer, uruchomimy instalator, podamy mu informacje na temat bazy danych, którą już stworzyłeś i zainstalujemy Twoją pierwszą stronę www. Jak zwykle jestem otwarty na wszelki uwagi i sugestie. Jeśli masz pytania pisz śmiało w miejscu na komentarze.

Przejdź od razu do kolejnej lekcji